Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥l 4637095



*

nr 463 7095


Skål

med glasinsats, nysilver, Danmark, höjd: 13, diameter: 20


Utrop:

100 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 april 2007
kl 16:17:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 16:12:38 1      150 kr
22/4 12:14:22 2      Vinnande bud
23/4 15:41:12 3      250 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk danska danskt europa glasinsats norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk skål ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8280 Karaff
    + fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:36
  • 8218 SkÃ¥l
    + fat, Glas, etsad dekor. Diameter: 22 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:30
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8245 SkÃ¥l
    på fot, mässing, 1800-tal. Diameter: 28 cm, höjd: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:24




Ladda ner broschyr